Blokada wjazdu

Wygląda na to, że mieszkańcy bloku przy Fałata 10 postanowili zająć się problemem uciążliwego przejazdu przez ich posesję, który zgłaszali na ubiegłorocznych spotkaniach.

Dziś w bramie pojawiła się blokada:

Ze swojej strony kibicuję żeby przetrwała jak najdłużej. Może dzięki niej uda się choć częściowo rozwiązać problem z dzikim parkowaniem na podwórku.

Spotkanie robocze

14 października spotkaliśmy się po raz kolejny, tym razem na roboczo i obsadziliśmy środkowy śmietnik na dużym podwórku winobluszczem. Efekt póki co jest mało imponujący, ale mamy nadzieję, że na wiosnę ściany śmietnika się zazielenią.

Rewitalizacja podwórka

Dzisiaj o 11.00 spotkaliśmy się w sprawie rewitalizacji naszego podwórka. Na spotkaniu pojawiło się około 30 osób i zrodziło się sporo ciekawych pomysłów. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Radnego, Pana Pawła Winiarskiego, który zadeklarował swoją pomoc i podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z innych tego typu realizacji.

Nie zwalniamy tempa, kolejne spotkanie już za 2 tygodnie. Wszystkich zainteresowanych tematami związanymi z naszym podwórkiem (i nie tylko) zapraszam na nowo utworzoną grupę na facebook’u:
https://www.facebook.com/groups/1237360303460288
Zachęcam do zgłaszania tam swoich pomysłów na zagospodarowanie podwórka 🙂

Kilka słów o podwórku

Podwórko, czyli wewnętrzny dziedziniec Kalide-Blocku, jest miejscem o którego historii wiemy stosunkowo niewiele. Magazyn Oberschlesien im Bild w 1927 roku pisał, że w skład osiedla wchodzą przestronne, pięknie zagospodarowane, tereny zielone… i to w zasadzie tyle. Niestety, nie zachowały się żadne zdjęcia z tego okresu. Obecnie teren ten wydaje się być piętą achillesową kwartału i momentami elementem spornym. Podzielenie na kilkanaście wspólnot powoduje, że brak tutaj gospodarza z prawdziwego zdarzenia i ciężko porozumieć się, chociażby w sprawie tzw. placyków gospodarczych.

Największym jednak problemem wydają się być samochody, których jak wiadomo z roku na rok przybywa i które parkują nie tylko na ścieżkach wewnątrz kwartału, ale nawet na trawnikach. Przy takim podejściu trudno o ładny wygląd zieleni, a jak wiadomo, jeden zaparkowany samochód przyciąga następne i ciężko taki trend odwrócić.
Na koniec, można powiedzieć że już historyczne zdjęcia, bo sprzed dekady. Zdjęcia robione były w kwietniu, więc zieleni jest mało, ale samochodów było jeszcze mniej 🙂

Napiszcie w komentarzu czy macie jakieś sprawdzone sposoby na dzikie parkowanie, a może macie też doświadczenie w rewitalizacji tego typu przestrzeni?

Axentowicza 5 z nową elewacją

Remont przy Axentowicza 5 trwał długo, głównie z powodu przedłużających się prac przy elewacji z cegieł klinkierowych. Na szczęście to już za nami i od pewnego czasu można podziwiać budynek w pełnej okazałości. Warto zaznaczyć, że jest to drugi remont elewacji w całym kwartale i kolory farb zostały dobrane idealnie pod Axentowicza 1, czyli pierwszą wyremontowaną klatkę. Poniżej zdjęcia efektu końcowego, na których widać również nowe płotki okalające trawnik oraz podświetlenie „głowy” nocą.
IMG_20190929_152920IMG_20190929_152942IMG_20190929_152950IMG_20190929_200717

Kolejny remont elewacji

Przy Axentowicza 5 trwa renowacja elewacji. Jest to druga kamienica w całym kwartale, która przechodzi taki remont. Przypomnijmy, pierwsi byli sąsiedzi spod Axentowicza 1.
Aktualnie trwa jeszcze czyszczenie cegły klinkierowej, ale tynk jest już gotowy i efekt można podziwiać na zdjęciu poniżej. Mamy nadzieję, że wkrótce takich zdjęć będzie coraz więcej 🙂

Axentowicza 5

Budżet obywatelski

Po dłuższej przerwie powracamy z informacją o trwającym remoncie ul Fałata. Inwestycja jest przeprowadzana w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. To właśnie przebudowa tej ulicy uzyskała najwięcej głosów w Śródmieściu. Poniżej kilka zdjęć nowych chodników oraz zatoczek dla samochodów.
WP_20171023_15_16_10_ProWP_20171023_15_11_44_ProWP_20171023_15_12_03_ProWP_20171023_15_15_22_ProWP_20171023_15_15_36_ProWP_20171023_15_15_59_Pro